REKLAMA

Kaip gelbėtis nuo informacijos pertekliaus?

REKLAMA

Kai dažno kišenėje yra išmanusis, o rankinėje – planšetinis arba nešiojamasis kompiuteris, nieko nuostabaus, kad bet kurią minutę galite būti užlieti informacine liūtimi. O kur dar radijas, televizija, nuolatos kompiuterio ekrane mirgančios reklaminės žinutės? Dėmesio sutrikimas yra gana įprasta diagnozė šiuolaikiniam žmogui.

Informacijos potvynis

Žvelgiant į einančius per perėją, laukiančius žalio šviesoforo signalo automobilyje ar apsikabinusią porelę, kuri nenustoja „postinti, tvytinti ar laikinti“, imi ir pagalvoji: ar čia yra toks didelis poreikis skubiai perduoti žinią, ar, anot filosofo Marshallo McLuhano, tiesiog pats komunikacijos veiksmas yra svarbesnis už žinutės turinį.

Kita vertus, labai jau įtartinas toks, atrodytų, nenumaldomas bendravimo troškulys, kai šalia sėdi žmonės, bet su jais bendraujama ne akis į akį, o per telekomunikacines priemones.

Jupiteris Dvyniuose

REKLAMA

Išsivysčiusios Vakarų pasaulio šalys skęsta savo pačių veiklos pasekmėse: ten dažnas skundžiasi informacijos pertekliumi.  Tam yra ir astrologinis paaiškinimas. Jupiteris yra Dvyniuose: daugiau informacijos dar nereiškia daugiau supratimo. Tiksliau situaciją apibūdinti galima ir taip: daugiau faktų, bet mažiau tiesos.

Šį neatitikimą tarp informacijos kiekio ir jo kokybės atspindi metus trukusi Jupiterio planetos viešnagė Dvynių ženkle. Ji baigsis šių metų birželio 25 dieną. Dvyniai yra susiję su informacijos kaupimu: kuo jos daugiau, tuo geriau. O Jupiteris siejamas su gilia, filosofine reikšme, žiniomis.

Ką reiškia ši Jupiterio viešnagė Dvyniuose? Ogi tai, kad informacijos perteklius atitraukia mus nuo aukštesnių tikslų, nuo tiesos. Vaizdžiai šį procesą (dabar yra pats jo pikas) apibūdintų toks palyginimas: tai yra tas pats, kas pasiūlyti Einšteinui paskaityti komiksus.

Šis laikotarpis siejamas su atotrūkiu nuo konteksto, istorijos ir mokslo žinių niekinimu. Dabar svarbiau būti gudriu, o ne išmintingu. Gudruolis yra žavus, o išmintingas žmogus – nuobodyla.

Kaip atskirti pelus nuo grūdų?

Geriausias priešnuodis dvyniškam informacijos kaupimui yra redagavimas, atmetimas to, kas nebūtina, susitelkimas į esmę. Kai žmogus atsirenka jam svarbią informaciją ir praleidžia pro akis nereikšmingą, bevertę, jis geba susikaupti, jo protas išlieka aštrus ir budrus.

Kai Jupiteris birželio pabaigoje paliks Dvynius ir įeis į Vėžio ženklą, mums mažiau norėsis intelektinio greitmaisčio. Žinoma, šiuolaikinio pasaulio trukdžiai neišnyks. Tačiau geriau girdėsime savo vidinį balsą, ieškosime gilesnių tiesų savyje, nes patys geriausiaime žinome, ko mums labiausiai reikia.

Astromanija.lt

 

REKLAMA

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.

Alfa.lt naujienos

REKLAMA