REKLAMA

Vaikų auginimas skaitmeninėje eroje

REKLAMA

Būti tėvais nėra lengva, o dar ugdyti vaikus, gimusius skaitmeniniame amžiuje… Nuo 1998 iki 2003 metų Urano ir Neptūno planetos buvo Vandenio ženkle. Gimusieji šiuo metu tarsi paveldėjo kosminį genetinį kodą, kuris jiems leidžia lengviau suvokti ir naudoti technologijas, ypač internetą. Šiuos dalykus jie supranta intuityviai, atrodo, net mokyti nereikia.

Šie vaikai turės išmokti unikalių, jų tėvams nesuprantamų, pamokų ir įgyti patirties, kaip reikšti savo individualumą. Dabar jie auga, kai kurie jau įžengė į paauglystės tarpsnį.

Šlovė ekranams

Taigi, nemažai vaikų, gimusių 1998–2003 metais, priartėjo prie paauglystės ar ją išgyvena. Jei neturite atžalų, bet tenka praeiti pro kokios nors mokyklos kiemą ar moksleivių būrelį, pastebėsite, kad kone visi jie iš rankų nepaleidžia išmaniųjų telefonų.

Jie vis rašinėja tekstines žinutes, kartais net nesidairydami  į šalis ar po kojomis, kur eina. Šie vaikai yra tarsi apgirtę (Neptūno poveikis) nuo technologijų (Vandenio). Skaitmeninės eros atžalos nemėgsta eiti į lauką, važinėtis dviračiu, riedlente, žaisti krepšinį, futbolą ar kitus žaidimus atvirame ore. Jie mieliau lieka namuose prie kompiuterio ar  žaidimų „konsolės“.

REKLAMA

Su draugais šie vaikai mieliau bendrauja ne tiesiogiai, o per technologijas, jungiasi prie populiarių vaizdo kanalų ar priemonių („YouTube“, „Instagram“), socialinių tinklų („ Facebook“, „Twitter“). Tai yra jų kasdienybė. Jiems normalu  rašinėtis sutrumpinimais, bendrauti sava kodine kalba.

Žiūrint į Urano ir Neptūno Vandenyje vaikus, akivaizdu, kad jiems tarsi įgimtas supratimas, kaip naudotis technologijomis. Ypač įdomu stebėti mažesniuosius. Jie, lyg turėdami kažkokį į jų atmintį įrašytą žinojimą, atranda būdų, kaip naudotis kompiuteriais, net dar nemokėdami normaliai kalbėti ir nepažindami rašmenų.

Su mažaisiais gimdytojams susitarti lengviau. Jų dėmesį vis dar galima nukreipti kitur, atitraukti juos nuo kompiuterio, o štai su paaugliais – sudėtingiau. Šis skaitmeninių vaikų Visatos jiems dovanotas gebėjimas „draugauti“ su technologijomis tampa prakeikimu tėvams. 

Pašalinis poveikis

Suaugusieji geba numatyti tam tikrų savo veiksmų pasekmes dabartyje ar ateityje. Vaikai, ypač elgdamiesi spontaniškai, to nedaro. Taip nukenčia jie patys, jų bendraamžiai draugai arba priešai.

Pavyzdžiui, paauglė į socialinį tinklą įdėjo savo nuotrauką, kurioje ji yra visiškai nuoga. Šiaip sau, jai tai atrodė natūralu. Kai vaizdas išplito ir prasidėjo patyčios, mergaitė vos nenusižudė.

Paauglys, nutarė parodyti, koks yra „kietas“ ir paprašė draugo filmuoti telefonu, kaip jis auklėja jam nepatinkantį bendramokslį. Kai vaizdelis išplito internete, šis atsisuko prieš patį kietuolį: aplinkiniai ėmėsi ginti nuskriausto vaiko.

Tėvai turėtų suvokti, kad jie gali ir nežinoti, nepastebėti, bet tai iš tiesų vyksta jų vaikų aplinkoje.

Šie „Neptūno ir Urano Vandenyje“ paaugliai dažniausiai pagalbos ieško ne realiame gyvenime, o internete – palieka žinutę socialiniame tinkle ar „įmeta“ į internetą nufilmuotą vaizdo medžiagą, kurioje išsako, kas juos kankina.

REKLAMA

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.