REKLAMA

Žiemos saulėgrįža: kaip švęsti šviesą?

REKLAMA

Gruodžio 21 dieną nuo seno minima žiemos saulėgrįža arba Elnio devyniaragio šventė.

Nuo šios dienos iki pat Kūčių nakties diena būna trumpiausia, o naktis ilgiausia metuose.

Tačiau jau nuo Kalėdų, kaip sakė senoliai, šviesos kasdien bus per gaidžio žingsnį daugiau.

Kad ir kiek žiema tęstųsi, kad ir kiek pavasaris užtruktų, visada atminkite: po žiupsnelį, po pluoštelį šviesos aplink mus daugėja.

Kaip palydėti tamsą ir pasitikti šviesą?

REKLAMA

Gruodžio 21-ąją žemdirbių šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, vykdavo ritualai su ugnimi. Mūsų krašte vyrai iš miško partempdavo didelį rąstgalį, kurį tempdavo per sodybas ar pastatydavo gyvenvietės ar kaimo centre. Žmonės pagaliais jį mušdavo, taip tarsi perdami visas savo nedalias, vargus ir šitaip juos palikdami senuose metuose. Tada bluką (minėtą rąstągalį) padegdavo. Taip šviesa, anot senolių, arba ugnis nugalėdavo tamsą ir tamsius dalykus mūsų gyvenime.

Tiems, kurie gyvena miestuose, nebūtina eiti į gatves ir miesto aikštes (nors pernai blukas sudegintas pačiame Vilniaus centre). Saulės pažadą sugrįžti galima priimti ir savo namuose. Tai yra palankus metas tyliai prisiminti, kas negero, liūdno, sunkaus jums per metus nutiko, tai ištempti į šviesą, tai yra sau pripažinti, kaip mus tai paveikė, kiek nervų, jėgų, skausmo mums kainavo.

Seniau nebuvo psichoterapeutų, bet žmonės vadovavosi nuojauta, žinojo, kad būtina išvalyti savo sielą, nuimti nuo širdies naštą, kad švariai galima būtų žengti į naujus metus. Namuose uždekite žvakių, tyliai pamąstykite, ant lapelio užrašykite visa, ko norite atsikratyti, pamiršti, nuo ko išsilaisvinti, o tada sudeginkite. Žinoma, tai galima padaryti ir mintyse.

Kodėl svarbu paleisti? Jau mūsų protėviai, nors ir nebuvo ragavę tiek mokslo, kiek mes, suvokė atleidimo ir paleidimo galią. Tai yra neįkainojami vaistai sielai. Paleidę visa, kas mus slegia, atleidę skriaudėjams ar tiems, kurie sudrumstė mūsų ramybę, tarsi sutvirtiname save ir pasirengiame ateičiai.

Palikite žvakes saugiai degti net per naktį, taip pažymėsite šviesos pergalę prieš tamsą.

Žodžiai – taip pat išsklaido tamsą

Susikvieskite draugų ir su jais kartu atlikite tylų atsisveikinimo su blogybėmis ritualą. Tada galite kalbėtis, pasakoti linksmas ar laimingai pasibaigusias istorijas. Jei turite vaikų, jiems galima skaityti pasakas. Sakoma, garsiai tariami žodžiai irgi atbaido tamsą.

Dabar daugybę laiko prieš šventes praleidžiame bastydamiesi po prekybos centrus, ten pavargstame ir nebeturime jokio noro susikviesti į namus žmones, kurių pasiilgome. Taip tarsi leidžiame tamsai, neigiamoms emocijoms nugalėti, pasiglemžti mūsų džiaugsmą ir viltį visais pojūčiais pajausti šventę.

Viena iš neatsiejamų šventės dalių yra šviesa – žvakės, lempelės, spindintys papuošimai. Jie yra tarsi nereikšmingi, bet tampa mygtukais, kurie nejučia įjungia mūsų norą džiaugtis.

REKLAMA

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.

Alfa.lt naujienos

REKLAMA