REKLAMA

Spalvos: žydra skirta mergaitėms, o rožinė berniukams

REKLAMA

Galbūt ne visus dalykus, kuriuos atskleisime apie dešimt spalvų, žinojote. Nemažai jų išgirsite pirmąkart. Norite pasitikrinti?

Tarkime, kodėl vaivorykštėje nėra rudos spalvos? Todėl, kad ji yra ta pati oranžinė, tik švelnesnė, nublukinta. Taigi, pradedame. 

Balta. Prancūzų kalboje baltos vestuvės arba mariage blanc reiškia ne ką kita, o vestuves iš išskaičiavimo. Kai kažkuriam iš poros tiesiog jos yra naudingos, meilė čia atsiduria kažkuriame plane, perspektyvoje. Dar viena įdomi detalė apie šią spalvą, itališkai „andare in bianco“ reiškia nesėkmę. Tai yra vaikinas ar mergina liko be meilės ar sekso, kitaip tariant, išėjo tuščiomis, nieko nepešę.

Kas dar? Azijiečiai, kinai, japonai, indai, baltą laiko mirties, taigi ir gedulo spalva. Budistams baltas lotosas yra šviesos ir tyrumo simbolis. Mūsų kaimynams, braliukams latviams, balta irgi siejasi su gėriu. Sveikindami su gimtadieniu, jie tradiciškai dainuoja „Daudz baltu dieniņu“, linkėdami daug baltų, gerų, laimingų dienų. 

Pilka. Peroksidinė blondinė… Nieko dirbtiniau už peroksidu nudažytą galvą nerasi? Deja, suklydote. Pasirodo, natūraliau nebūna: žmogaus plaukai gamina nedidelį kiekį peroksido, tačiau senstant jo kiekiai didėja, ir taip galva nusidažo pilka spalva. Galėtų pasigaminti daugiau peroksido, tada visi į senatvę taptume blondinais. Ne taip jau ir blogai.

REKLAMA

Juoda. Švedai ir norvegai pajuoduoja iš pavydo (svarstjuk), o suomiškai pavydas vadinamas „mustankipea“. Juodai pavydintis suomis yra „mustasukkainen“, tai yra mūvintis juodas kojines. 

Astrologijoje juoda siejama su Saturno planeta, taip pavadinta romėnų dievo Saturno (o graikų – Chirono) garbei. Štai kodėl juoda spalva siejama su laiku, senėjimu (senatve) ir mirtimi.

Raudona. Ši simbolizuoja vaisingumą, atgimimą, gyvybingumą. Štai kodėl siejama ne tik su įsčiomis, bet ir mitologiniu paukščiu Feniksu, kuris sudega (raudona simbolizuoja ir ugnį, liepsnas), bet vėl ir vėl prisikelia iš pelenų. 

Čigonai arba romai, norėdami sužinoti, ar mylimoji jiems ištikima, raudonu siūlu surišdavo rozmarino šakeles, šarkų kaukoles ir visą šią „puokštę“ padėdavo po lova toje pusėje, kurioje moteris miega. Jei ši per miegus blaškosi ir vartosi, vadinasi, jos sąžinė nėra švari, ji išdavė savo vyrą. 

Oranžinė. Pasigirsta balsų, kad ne obuoliu, o apelsinu biblinė Ieva sugundžiusi Adomą. Jei taip būtų, ji turėtų tapti „puolusiųjų“ spalva. Gal taip jau ir yra? Amerikos kaliniai, ypač pavojingi, vilki oranžinės spalvos kombinezonus. Tačiau taip matuojamas ne jų nuopuolio lygis, o tiesiog bėgliai geriau matomi, su tokia ryškiaspalve apranga jiems būtų sunku pasislėpti. 

Senovės Romoje ši buvusi gera lemianti spalva. Nuotakos vilkėdavo ne baltus, bet oranžinius drabužius. Oranžinė simbolizavo santuokos pastovumą.

Geltona. Iškelta geltona vėliava epidemijų laikais Europoje reiškė ligas ir karantiną. Kinijoje tik imperatorius ir kai kurie vienuoliai turėjo teisę vilkėti geltoną aprangą, nes geltona laikyta imperatoriška spalva. 

REKLAMA

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.

Alfa.lt naujienos

REKLAMA