REKLAMA

Kas bijo 13-osios penktadienio?

REKLAMA

Kokių nelaimių gali atnešti spalio 13-osios penktadienis? Kodėl tiek daug žmonių baiminasi vadinamosios „Velnio dienos“? Iš kur atsirado toks prietaras?

Vokietijoje atlikta Gotos draudimo agentūros apklausa apie prietarus parodė, kad 82 procentai šalies gyventojų įsitikinę, jog 13-osios penktadienis yra nelaiminga diena.

Vokiečių ligonių kasos (‚Kaufmännische Krankenkasse“) surinkti statistikos duomenys atskleidė įdomų faktą: tokią dieną, kurių būna 1–3 per metus net 3–5 kartus padaugėja susirgusiems išduodamų nedarbingumo lapelių.

Amerikiečių žmonių elgsenos tyrinėtojas Donaldas Dossey 2013 metais nustatė, kad tokią dieną JAV ekonomika patiria apie 850 milijonų eurų nuostolių, nes daug žmonių tuo metu nedirba, nekelia kojos iš namų, neskraido lėktuvais ir atsisako kitų įprastų savo užsiėmimų.

O šveicarų Ciūricho draudimo agentūros surinkta statistika parodė, kad tokią dieną kaip tik sumažėja nelaimingų atsitikimų, nes žmonės būna atsargesni.

REKLAMA

Iš kur atsirado 13-osios penktadienio baimė?

Populiariausia šios baimės atsiradimo versija – legenda apie prakeiksmą, susijusį su Tamplierių ordino nariams įvykdyta mirties bausme.

1307 metais, būtent 13 dieną ir penktadienį, prancūzų monarchas Pilypas IV Gražusis įsakė suimti ordino narius, apkaltintus erezija. Vėliau jie buvo kankinami, kai kurie nužudyti. Pagal padavimą ordino magistras prakeikė susirinkusius į bausmės vietą.

1980 metais buvo sukurtas amerikiečių filmas „Penktadienis, 13-oji“ apie maniaką žudiką. Filmas turėjo 10 tęsinių, kurių paskutinis pasirodė 2009 metais.

Kaip į šią dieną reaguoja įvairių šalių gyventojai?

Didžiojoje Britanijoje populiarus prietaras, kad negalima išplaukti į jūrą penktadienį, 13 dieną, o Ispanijoje ir Portugalijoje būtent ši diena laikoma sėkminga žvejams.

Labai atsargiai į skaičių 13 žiūri amerikiečiai. Ne kiekviename kino teatre surasite 13 kėdę ir ne kiekviename jų daugiaaukštyje yra 13 aukštas ir 13 butas. Vašingtono Ronaldo Raegano oro uoste nėra 13-ųjų vartų.

Britai stengiasi tokią dieną neskirti operacijų ir nevaikščioti pas gydytojus.

Prancūzai vengia 13 žmonių kompanijos. Jei tokia susidaro, būtinai padengia stalą ir 14 svečiui. Kai kurių Europos šalių aviakompanijų lėktuvuose nėra 13 vietos.

Įdomu tai, kad Azijos šalyse nėra jokių prietarų, susijusių su 13 dienos penktadieniu.

Europoje ir JAV tokią dieną smarkiai padaugėja darbo psichiatrams ir psichologams. Beje, 13 dienos nesėkmių baimė turi net specialų medicininį pavadinimą: „triskaidekafobia“.

Egzistuoja daug versijų, kodėl 13 dienos penktadienis nuo seno laikomas nieko gero nežadančiu.

Sakoma, kad per 13 dienos penktadienį Adomas ir Ieva paragavę uždraustojo vaisiaus, Kainas nužudė Abelį, tryliktasis apaštalas Judas pasirodė besąs išdavikas, Kristus buvo nukryžiuotas penktadienį.

Kaip apsisaugoti nuo Velnio dienos nelaimių?

Vokiečių astrologė Nelly Baumann pataria visą dieną kruopščiai pasverti kiekvieną žodį, kurį rengiatės ištarti, nes žmonės bus neramesni, aikštingesni, lengviau įsižeidžiantys ir nervingi. Bet koks neatsargus žodis gali sukelti smarkų konfliktą.

REKLAMA

Alfa.lt naujienos

REKLAMA