REKLAMA

Intuicija ar nerimas? Kada verta įsiklausyti į vidinį balsą?

REKLAMA

Intuicija nėra koks nors magiškas sugebėjimas, o tik mūsų pasąmonės veikla, kuri kartkartėmis dovanoja mums tikrai stebuklingas įžvalgas. Tačiau kaip atskirti nuojautą nuo paprasto nerimo, nervingumo, baimių, abejonių, netikrumo prieš gresiančias permainas?

“Kartais pasitaiko, kad viduje atsiranda savotiškas „žinojimas”, – aiškina Jungo mokyklos šalininkė, psichoterapeutė Marija Miagčenikova. – Mes esame visiškai juo įsitikinę, nors nėra jokių faktų ar duomenų, galinčių patvirtinti šią tiesą. Tikriausiai ir jums gerai pažįstamas toks reiškinys? Būtent taip veikia mūsų intuicija, padedanti mums pajusti ryšį su pasauliu už logikos, mokslo ir tiksliųjų faktų ribų.”

Tarkime, jūs puikiai gaminate maistą ir galite intuityviai suderinti patiekalų komponentus. Čia pasidarbuoja intuicija, kuri tarsi turi ryšį su ankstesne jūsų patirtimi, bet tokio ryšio neįmanoma paaiškinti. Jūs paprasčiausiai pridedate vieną kitą prieskonį ar ingredientą, nekreipdami dėmesio į patiekalo receptą. Ir tuo metu būnate šimtu procentų įsitikinę, kad rezultatas bus puikus.

Kaip tai paaiškinti?

Jūsų pasąmonė nuolat aktyviai darbuojasi, analizuodama pasaulį aplink jus, lygindama šaltinius, tačiau didžioji šio darbo dalis taip ir lieka nepastebėta sąmonės. Įsivaizduokite, jog pradedate studijuoti naują dalyką. Tyrinėjate jį, gilinatės į nepažintą pasaulį. Ir staiga suvokiate kažkokius, jums naujus šio pasaulio dėsnius. Atrodo, kad žinios ar naujas sprendimas tiesiog atėjo iš niekur. O turėtumėte padėkoti savo pasąmonei, kuri kaip galingiausias kompiuteris dieną ir naktį kaupia ir apdoroja informaciją, nė kiek jūsų nevargindama ir neišsiduodama, kol neatėjo laikas įžvalgai.

REKLAMA

Intuicija gali būti labai teisinga. Tai bus pasąmonės bendradarbiavimo su išoriniu pasauliu rezultatas. Ji nuolat ieško galimybių, kuriomis jūs galėtumėte lengvai pasinaudoti. Žmonių su tokio tipo intuicija labai dažnai galime sutikti verslo, biržos ir politikos srityse.

O intravertinė intuicija būna daugiau nukreipta į vidų. Tai reiškia, kad išorinės situacijos tampa stimulais vidiniam darbui. Taip gimsta didieji meno, muzikos, literatūros kūriniai, mokslo išradimai.

Kaip atskirti intuiciją nuo nerimo ir būgštavimų?

Kai veikia intuicija, viduje atsiranda tiesiog tikslus žinojimas. Jeigu viduje kirba nerimas, vadinasi, turite reikalų su nežinojimu, faktų trūkumu, nenuspėjama situacija. Nerimas atsiranda ten, kur jūsų sugebėjimas pažinti yra silpnai išvystytas. Pavyzdžiui, jeigu jums sunkiai sekasi su logika, tai pajusite įtampą ir stresą, kai jums pasiūlys sudėtingą logiškų išvadų grandinę. Su nerimu tokiu atveju gali būti susijęs jausmas, kad išgyvenate chaosą, painiavą ar patenkate į aklavietę.

Tarkime, jūs pakvietėte naująjį draugą į savo namus pavakarieniauti. Ir nusprendėte paskambinti bei pasitikslinti, kada jis atvyks. Vaikinas nekelia telefono ragelio, nors laikas jau vėlus. Tada jūs pradedate nerimauti ir svarstyti: „Gal jam kas nors atsitiko? Gal jis apsigalvojo? Gal…?“ Visa tai bus susiję su nežinomybe, jūsų viduje nėra jokio sprendimo ar teisingo atsakymo, tik įprastos baimės ir spėlionės.

REKLAMA

Alfa.lt naujienos

REKLAMA