REKLAMA

Mėnulio fazių poveikis žmogui: nepatvirtinta ir nepaneigta

REKLAMA

Dažnai girdime teiginių, kad per mėnulio pilnatį daugiau įvyksta nelaimių, buitinių konfliktų, prasčiau jaučiasi lėtinėmis ligomis sergantieji, dažnam sunkiau užmigti. Kai kurie žmonių įsitikinimai yra tokie stiprūs, kad pilnačiai suverčiama kaltė beveik dėl visko: žmogžudysčių, savižudybių, smurto šeimoje, nelaimių kelyje, žemės drebėjimo, traumų, mėgstamos krepšinio komandos pralaimėjimo, nevykusio pasimatymo ir pan.

Ar iš tiesų pilnatis taip stipriai veikia mūsų elgesį ir būsenas? O gal tai naivus įtikėjimas arba noras pateisinti savo ydas, klaidas, kartais – net nusikalstamą elgesį?

Savo pojūčius stebėti – verta

Internete ir populiarioje literatūroje yra daugybė straipsnių, kuriuose mėnulio fazių poveikis aptariamas įvairiais aspektais. Šiaulietė būrėja Marija įsitikinusi, kad mėnulio poveikis augalų derliui nenuginčijamas, o mūsų protėviai išmintingai laikėsi Mėnulio kalendoriaus ir žinojo, kada sėti, kada genėti medžius, kada derlių nuimti.

Vadinamoji ragana remdamasi patirtimi teigia, kad žmones mėnulio fazės veikia taip pat, nes esame gamtos dalis. Tik ji nelinkusi akcentuoti vien tik pilnaties. Pavyzdžiui, esant jaunam mėnuliui reikia pasisaugoti, nepervargti. Tai pasilepinimo, poilsio ir svajonių laikas.

REKLAMA

Priešpilnio metu žmonės energingesni, sėkmingiau atliks nemalonius darbus. Šiuo metu tinka naujos veiklos imtis.

Nuo seno gyvas prietaras, kad per pilnatį migdant kūdikį reikia saugoti, jog nekristų ant lovelės mėnulio šviesa. Anksčiau sakydavo, kad lunatiku gali pavirsti. Vis dėlto lunatizmo, kaip ir kitų negalių, pasak Marijos, per pilnatį padaugėja. Šiuo laikotarpiu gali sustiprėti irzlumas, agresyvumas. Gal dėl nervingumo žmonės linkę daugiau valgyti, dėl to išsibalansuoja organizmas, sutrinka ne tik virškinimas, bet ir širdies darbas, neretai pakyla kraujospūdis.

Jautresnius kamuoja nemiga, pastebimas net stipresnis alkoholio poveikis. Tokios pat dvi taurelės pilnaties metu gali suveikti žymiai stipriau. Tikėtina, kad gali sustiprėti ir šalutinis vaistų poveikis. Gera žinia, kad pildosi sapnai, sustiprėja menininkų kūrybiniai impulsai.

Būrėja primena, kad vandens ženklo žmones (Skorpionus, Vėžius, Žuvis) stipriausiai veikia delčia. Delčios pradžioje pati stiprybė, geras laikas anksčiau suplanuotus darbus pabaigti. „Jeigu norite pataupyti, kirpkite plaukus per delčią – jie ataugs labai lėtai, – pajuokauja moteris. – O kas gražios šukuosenos nori, vešliai ataugančių plaukų, turėtų per priešpilnį ar pilnatį pas kirpėją apsilankyti.“

Marija rekomenduotų kiekvienam save mylėti, į savo organizmą įsiklausyti, nes visiems vienodo recepto kaip gyventi nėra. Ne bijoti pilnaties reikia, o stebėti, kas man tuo laikotarpiu labiau sekasi. Pozityvus požiūris, gera nuotaika neša sveikatą ir sėkmę.

Tendencija pastebima

Mokslininkai vis dar nepripažįsta tiesioginio ryšio tarp mėnulio fazių ir žmogaus sveikatos. Tačiau medikai kai kurių tendencijų neneigia.

Silvija Gauronskytė, Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų ir paauglių psichiatrijos centro vedėja, gydytoja psichiatrė, pripažįsta, kad pilnaties metu padaugėja naujai atvykstančių ligonių. Per priešpilnį ir pilnatį ligos paūmėja. Dažnesni vaikų suicidiniai bandymai, sustiprėja depresijos požymiai, nerimas. Aiškiau pastebimi miego sutrikimai.

REKLAMA