REKLAMA

Kaip išmokti gražiai kalbėti?

REKLAMA

Mokėjimas kalbėti – perduoti informaciją žodžiais – pagrindinis dalykas, kuriuo žmogus skiriasi nuo gyvūno. Tai – vertingiausia dovana, kuri padėjo žmonijai pasiekti visko, ką ji dabar turi.

Kiekvienas žino, kad kalbėti galima įvairiai. Kai kurių žmonių galime klausytis ištisas valandas, o kai kurių kitų išklausyti iki galo praktiškai neįmanoma. Kyla nenugalimas noras užsikimšti ausis ir bėgti tolyn. Kaip vis dėlto išmokti maloniai ir įdomiai kalbėti?

Instrumentas, kuriuo mes bendraujame, yra balsas. Balsai būna įvairūs. Mokslininkai spėja, kad visų žmonių balsai skiriasi. Žmonių ausiai labiausiai priimtinas žemas vyro ir švelnus moteriškas tembras.

Balsas nėra nekintamas dydis. Kad tuo įsitinkuotumėte, galite atlikti eksperimentą. Pabandykite dainuoti kartu su jūsų mėgstamo dainininko įrašais, stenkitės maksimaliai jį atkartoti. Po mėnesio tokių treniruočių jau galėsite drąsiai kalbėti „kaip jis“. Jūsų balsas taps išraiškingesnis.

O dabar panagrinėkime tai, ką galima ir reikia keisti iš esmės – būtent kalbą. Sakoma, kad moterys myli ausimis, o vyrai – akimis. Bet taip būna tik per pirmuosius du pasimatymus, toliau viską lemia jų sugebėjimas bendrauti. Jeigu vienas partnerių moka gražiai kalbėti ir bendrauti, tai jis to paties tikėsis ir iš kito. Šis neatitikimas juos išskirs.

REKLAMA

Kas labiausiai erzina žmones pokalbiuose? Pirmiausia, dažnas žodžių parazitų vartojimas („:taigi, na, taip sakant,….“), po to ilgos tylėjimo pauzės, nerišli kalba, kalbos klaidos, svetimybės.

Visi žmonės išauga kalbančioje visuomenėje, todėl paauglys jau gali laisvai kalbėti savo gimtąja kalba įprastose situacijose. Stresas parodo mūsų silpnumą ir bejėgiškumą, kai atsiduriame neįprastose situacijose, tada smegenys neįstengia greitai parinkti tinkamo sprendimo, atsakyti į klausimus taikliomis frazėmis. Ką daryti tada? Ogi nieko! Reikia išreikšti mintį naujomis frazėmis, naujais sakiniais. Ir kuo greičiau, tuo geriau.

Čia praverčia treniruotės. Jos gali būti natūralios ir dirbtinės. Natūralios – kai žmogui dėl jo profesinės veiklos tenka daug bendrauti, tada turtėja žodynas, gerėja kalba. Jis išmoksta kalbėti laisvai ir nevaržomai. Dirbtinės treniruotės bus tada, kai jūs sąmoningai didinsite savo bendravimo su žmonėmis laiką. Žinoma, geriausia turėti pašnekovų. Jeigu jų nėra, tiks ir televizorius. Mėgdžiokite diktoriaus balsą. Skaitykite ar sakykite garsiai savo tekstą jo balsu. Pamažu susiformuos jūsų melodinga kalba su būtinomis prasmingomis pauzėmis ir pastebimais emociniai pokyčiais. Tokią kalba kalbėti reikėtų visada ir visur, bet kokiose netikėtose situacijose, pavyzdžiui, susipažįstant su simpatišku priešingos lyties asmeniu.

BalsasMokydamiesi, kaip kalbėti, nepamirškite kad taip pat turite išmokti, ką šnekėti. Kalba – tai informacijos perdavimas. Informacijos aplinkui yra daug, mes tiesiog skęstame joje.

Filosofijos, istorijos, žurnalistikos studentai mėgsta žaisti įdomų žaidimą, kurį vadina „Pokalbiu apie nieką“. Jie nustato laiko limitą, pavyzdžiui, 5 minutes. Iš eilės pasirenka sau vieną oponentą ir nurodo jam temą, kuria jis turės kalbėti 5 minutes literatūrine kalba.

REKLAMA

Naujienos iš interneto

Alfa.lt naujienos

REKLAMA