REKLAMA

Kur veda perdėtos sveiko maisto paieškos

REKLAMA

„Išsikepiau gardaus vyniotinio pagal naują receptą. Jame naminė varškė, naminiai kiaušiniai, įdėjau į varškę agrastų, nepadauginau cukraus – gardumėlis. Pasikviečiau Onutę iš gretimo buto. Prisėdo moterėlė, apžvelgė stalą ir pradėjo dūsauti, kad nieko valgomo čia nesą. Ji dvi savaites tik mirkytas perlines kruopas valganti. Čiobrelių arbatos su medumi irgi atsisakė. Tik atšildytų ledukų vandenį gerianti. Nustėrau – perdžiūvusi, paakiai pajuodę, plaukai nuo sausumo pasišiaušę, gal serga kuo nors, klausiu. Ne, sako, buvusi paskaitoje, ten mokė, kad šitaip organizmą galinti nuo visokio brudo išsivalyti“, – pasakojo pažįstama moteris, susirūpinusi, kad kaimynei su galva nebegerai.

Kadangi panašių nutikimų dažnai tenka išgirsti, apie tokio reiškinio priežastis klausiame laikraščio bičiulės psichologės-psichoterapeutės Donatos Grakauskaitės-Šličienės.

D. Grakauskaitė-ŠličienėSveikuoliškumas kartais pavirsta manija

„Ar pamenate sparnuotą frazę „sveikame kūne – sveika siela? – pradėjo pokalbį psichologė. – Ši frazė reikštų, kad nuo fizinės sveikatos priklauso ir dvasinė būsena. Tačiau pats jos autorius, romėnų poetas Juvenalis (Decimus Iunius Iuvenalis) „Satyrose“, teigė kiek kitaip: „patariu melsti, kad sveikame tavo kūne sveikas būtų ir protas“. Tai reiškia, kad jau senais laikais buvo susirūpinta, jog perdėtas ir įkyrus domėjimasis savo fizine sveikata, sveika mityba kartais pavirsta į labai sunkias ligas.“

D. Grakauskaitės-Šličienės teigimu, apie tai kalbėjo filosofai, rašytojai, poetai, kurie stebėjo žmonių elgseną ir ją aprašinėjo. Ir tik apie 1990 metus Stevas Bratmanas, pats išgyvenęs šią bėdą, aprašė ir suteikė jai terminą – ortoreksija. Terminas kilęs iš graikų kalbos žodžių ortho – teisingas ir orexis – apetitas.

REKLAMA

Pasak specialistės, šiuo metu psichiatrijoje šis terminas priskiriamas prie valgymo sutrikimų grupės ir dažnai suprantamas kaip vienas iš pirmųjų anoreksijos simptomų.

Kai pradedama nuolatos galvoti, ką valgyti, kad maistas nebūtų riebus, kaloringas, maistingas, neturėtų daug cukrų ir kūnas nepavirstų į didžiulius drebančių lašinių kalnus, įsijungia įvairios organizmo valymo programos, po kuriomis slypi veiksmai, skatinantys vėmimą ar viduriavimą.

Ortoreksija, kaip atskiras sutrikimas, psichologės-psichoterapeutės manymu, anksčiau ar vėliau bus įtrauktas į ligų klasifikacijas.

Galima išskirti vieną pagrindinį skirtumą nuo kitų valgymo sutrikimų: ortoreksija pasireiškia ne siekiu numesti ar kontroliuoti kūno svorį, o apsisprendimu valgyti tik, asmens manymu, sveiką maistą. Ir čia į pagalbą atskuba daug gyvenimo meno specialistų, ,,sveikuolių“ ar paprasčiausių verslininkų, su kurių pagalba nukrypstama į kraštutinumus.

Skatinama aktyviai domėtis sveikos mitybos klausimais: lankyti tik jų rekomenduojamus seminarus, valgyti jų sudarytą meniu. Žmonės, žinoma, radę laisvą minutę, dar papildomai ieško informacijos internete, domisi kiekvieno maisto produkto kelione iki prekybos vietos, jungiasi į bendruomenes ir kartu ginasi nuo ,,visaėdžių“.

Šis vienpusiškas informacijos srautas, pasak psichologės-psichoterapeutės Donatos, suskaldo pasaulį į teisingą, atvėrusį akis ir tą juodą – neišmanėlių pasaulį. Todėl kai artimieji pamato pirmuosius nerimą keliančius signalus, labai sunku padėti. Kiekvienas net ir atsargiausias sukritikavimas, kad jau perlenkta lazda, priimamas kaip kritikuojančio neišmanymas ir nesupratimas.

REKLAMA

Naujienos iš interneto

Alfa.lt naujienos

REKLAMA