REKLAMA

Nemalonius sapnus galima paversti maloniais

REKLAMA

Turbūt pasaulyje nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų sapnavęs. Sapnų būna pačių įvairiausų, nuo paprastų kasdienių veiklų iki siurrealistinį siužetą primenančių baisiausių košmarų. Malonus sapnas nuteikia teigiamai, bet yra ir košmariški sapnai, nuo kurių galima pasijausti itin blogai, gali pradėti kankinti nerimas, apimti slogi nuotaika. Nenuostabu, kad kyla noras pabandyti apsisaugoti nuo tokių sapnų. Puiku tai, kad galima paveikti savo sapnus, žinoma, reikia žinoti, kokius metodus taikyti.

Sapnas – pasąmonės vaisius

Sapnų susidarymo procesas iki šiol nėra visiškai ištirtas. Nėra mokslinių tyrimų įrodančių, kas tikrai yra sapnas. Būtent tai jau suteikia mistikos šiam reiškiniui. Aišku, kad sapnas yra pasąmonės kūrinys. Pasąmonė yra daug platesnė ir gilesnė negu sąmonė, ji leidžia daugiau sužinoti apie save. Tyrinėjant sapnus, galima daugiau sužinoti apie save, nes per pasąmonę atsiskleidžia slapčiausi asmenybės kampeliai. Sapnų tyrinėjimas yra sudėtingas procesas, nes jis apima mažai ištirtas sritis, tyrinėjami ženklai, vaizdiniai, kurie ne visada aiškūs, todėl čia jau reikalingi specialistai, pavyzdžiui, psichologai.

Kodėl sapnuojame?

Skiriami du aiškinimai, kodėl žmonės sapnuoja. Tai fiziologinis ir psichologinis. Fiziologinėje teorijoje nurodoma, kad žmogaus smegenys turi be perstojo veikti, smegenų ląstelės turi būti nuolat dirginamos, kad užtikrintų gerą smegenų veiklą. Žmogui nemiegant jos dirginamos aplinkos (triukšmas, kokia nors veikla), o miegant išoriniai dirgikliai smegenų nebeveikia, todėl žmogus ir sapnuoja. Manoma, kad sapnas – tai vaizdai, kurie buvo įsiminti žmogui nemiegant. Psichologinės teorijos pagrindinė prielaida – emocijos. Sapnai tiesiogiai susiję su išgyvenimais ir atspindi tai, ką žmogus išgyveno.

REKLAMA

Kaip nesapnuoti košmarų?

Christina Sponias, tyrinėjanti sapnus ir jų reikšmes, teikia patarimus, kaip galima kontroliuoti savo sapnus. Mokslininkė teigia, kad sapnai gali būti tam tikros pamokos ar įspėjimai, rodantys tam tikras psichologines problemas. Sapnų visiškai atsikratyti neįmanoma, nes tai būtų be galo pavojinga: smegenys nustotų veikti, o tai reikštų mirtį. Sapnai – tai tarsi pilvo urzgimas, kai žmogus alkanas. Todėl nereikia tikėtis, daugiau niekada nieko nebesapnuoti. Sapnų bus, tačiau juos galima suvaldyti ir išsilaisvinti iš pačių nemaloniausių. Patarimas – bandyti suprasti savo sapnus, nes išsiaiškinus jų reikšmę galima išspręsti savo problemas ir košmarų nebeliks. Aiškintis sapnų reikšmes galima ir patiems. Naudinga pradėti vesti sapnų dienoraštį ir kuo detaliau aprašyti visus savo sapnus. Sapnų reikšmės teikiamos sapnininkuose, taip pat galima konsultuotis su specialistais. Nuolat bandykite suprasti, kaip sapnai susiję su kasdieniu gyvenimu, siekite sapnus su įvykiais, sutiktais žmonėmis, pokalbiais – viskuo, kas yra aplinkui. Kiek laiko reikės stebėti ir analizuoti savo sapnus, priklauso nuo problemos sudėtingumo. Kuo didesnė psichologinė problema, tuo sunkiau nustatyti, kokia ji ir kaip ją išspręsti. Kartais gali prireikti ir psichoterapeuto pagalbos, jeigu problema atsiradusi seniai ir jau spėjusi stipriai paveikti asmenį. Tačiau gali būti ir taip, kad žmogus, užsirašęs pirmuosius kelis savo sapnus iš karto supras, kokia problema kankina.

REKLAMA

Alfa.lt naujienos

REKLAMA