REKLAMA

Iškreiptas aukos pasaulis. Kaip jį pakeisti?

REKLAMA

Jie skundžiasi gyvenimu, žmonėmis, aplinkybėmis. Prašo pagalbos ar patarimų. Naudojasi jūsų laiku, gailestingumu ir dėmesiu. Bet galiausiai vis tiek nieko nekeičia.

Vieniems aukos kelia užuojautą, kitus erzina. Kodėl taip vyksta? Ar aukos vaidmuo tikrai yra toks nekaltas, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio?

Aukos kompleksas – tai atskira neurozės rūšis, klastingas elgsenos paternas, kuris atsispindo smulkiausiuose gyvenimo niuansuose. Žmogus su aukos sąmone perleidžia visą informaciją per mentalinį filtrą, kuris iškraipo jo realybės suvokimą taip, kad tam atrodo, jos viskas veikia prieš jį ir gyvenimo neįmanoma valdyti.

Psichologinis aukos portretas

Jeigu ilgam įstrigsite aukos vaidmenyje, jūsų asmenybė neišvengiamai įgaus jai būdingų bruožų. Dėl visų nelaimių bus kaltas kas nors kitas arba aplinkybės.

REKLAMA

Aukos filosofiją lengva nusakyti trimis žodžiais: „Viskas prieš mane“. Auka būna ciniška, pesimistė, kartais ir žiauri. Ji pati nesugeba sau susikurti laimingo gyvenimo, ji slapta ar akivaizdžiai linki kitiems tų pačių blogybių, kurios teko jai.

Auka – tai visada neišsenkamas pasyvios agresijos šaltinis. Mat sveika agresija joje užblokuota. Ji visaip vengia nemalonių išgyvenimų ir nemoka aiškiai pasakyti, ko jai reikia. Tačiau visada suranda galimybę, kaip jai gauti tai, ko reikia, aplinkiniais keliais, pavyzdžiui, nepasakydama apie savo poreikius, bet laukdama, kol kiti pastebės ir juos patenkins. O jeigu nepatenkins arba duos ne laiku, tai ji kaltins kitus abejingumu, meilės stoka, skųsis, erzins.

Konstruktyvią kritiką auka suvokia kaip asmeninį įžeidimą. Ji nuolat reikalauja užuojautos ir dėmesio. Gali tai daryti ir nekaltomis užuominomis ir atviru emociniu šantažu arba perkeldama atsakomybę kitam.

Ji atsisako analizuoti ir gerinti savo gyvenimą, todėl kruopščiai filtruoja bendravimo ratą, kuri sudaro panašių pažiūrų žmonės. Pasaulis jai – bloga ir neigiama vieta. Jai patinka dalytis su kitais savo tragiškomis istorijomis.

Auka savo problemas mato nepaprastai didelėmis ir tragiškomis. Ji įsitikinusi, kad jos kančios yra išskirtinės. „Jeigu žinotumėte, ką man teko išgyventi, taip nekalbėtumėte!“ Ji nuolat suka galvoje skausmingus prisiminimus ir net tada, kai sekasi gerai, suranda kuo skųstis. Jokios jos problemų sprendimo perspektyvos ir alternatyvos jai neįdomios.

Žmonės, užmezgę artimus santykius su aukomis, dažnai pastebi, kad jaučiasi marionetėmis, valdomomis aukos. Auka – visada emocinis vampyras. Šio vaidmens dažnai imasi įvairios destruktyvios asmenybės ir sociopatai. Toksine auka manipuliatoriumi gali tapti bet kas: ir miela močiutė, ir paauglys, ir verslininkas, ir valdininkas biurokratas, ir net „dvasiškai nušvitę“ asmenys.

5 aukos komplekso privalumai

Jeigu auka tokia nelaiminga, o jos gyvenimas toks be prošvaisčių, tai kodėl ji nieko nekeičia? Pasirodo, toks statusas duoda nemažą antrinę naudą, kurios ji nenori prarasti. Kokie tie privalumai?

REKLAMA

Alfa.lt naujienos

REKLAMA